Samobadanie jąder

Jak samodzielnie przeprowadzić badanie jąder.

Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu - Dziękuję bardzo



Przy samodzielnej profilaktyce najważniejszą kwestią jest regularność w przeprowadzaniu badania. W przypadku samodzielnego badania jąder specjaliści zalecają, aby badanie wykonywać regularnie raz w miesiącu. Można przeprowadzaj je samemu lub z partnerką. Tym bardziej, że jak twierdzi wielu specjalistów to właśnie partnerki najszybciej wyczuwają większość zmian u swoich partnerów. Najlepiej przeprowadzać je pod prysznicem lub podczas kąpieli, ponieważ ciepło i wilgoć powodują, że napięcie skóry moszny jest mniejsze. Można je również wykonywać zaraz po wziętym prysznicu lub kąpieli w łóżku lub przed lustrem.



Rak jądra - samobadanie jąder
Na początku powinieneś lub powinniście oboje, poświęcić trochę czasu na poznanie budowy anatomicznej jąder i worka mosznowego oraz poznanie jak odczuwasz dotyk w poszczególnych miejscach tego organu. 


Dobrze jest się tego uczyć w sytuacji, kiedy jest się zdrowym. Bo kiedy zacznie się coś dziać niepokojącego, to każda anomalia będzie szybciej dostrzeżona.



Rak jądra - samobadanie jąder



Jedną ręką złap za penisa i go odchyl, drugą ręką unieś worek mosznowy z jądrami tak, aby móc ocenić je wzrokowo. Zwróć uwagę na kształt, wielkość i czy jedna strona nie różni się wielkością od drugiej. Zwróć również uwagę na kolor naskórka moszny. 






Rak jądra - samobadanie jąder

Następnie można przystąpić do palpacji samych jąder.

Jedną ręką możesz złapać za członka i go odchylić, drugą rozpocznij delikatnie dotykać jądro. Następnie weź jedno jądro pomiędzy kciuk a palec wskazujący i je delikatnie „roluj” pomiędzy palcami. 



Rak jądra - samobadanie jąder



Podczas badania wyczujesz taką pewną strukturę w postaci delikatnej tkanki-rurki, to są najądrza. Zdrowe jądra są jajowate o elastycznej strukturze i zazwyczaj gładkie. Postaraj się zapamiętać wszystkie doznania towarzyszące temu badaniu. Zarówno te, które odnoszą się do kształtu organu jak i doznania dotykowe. 

Jeżeli dobrze zbadacie swoją fizjonomię to po 2-3 próbach na tyle poznacie swoje jądra, że przy każdym następnym badaniu będziecie już wiedzieli do jakich ewentualnie zmian doszło.




Jeżeli poczujecie, że doszło do zmian a w szczególności wyczujecie jakieś nowe zgrubienia lub guzki, gromadzenie się jakiegoś płynu w mosznie, będziecie odczuwali ciężar w kroczu, oraz nadwrażliwość na dotyk jąder i moszny promieniujący aż do podbrzusza, powinniście natychmiast skonsultować to ze swoim lekarzem rodzinnym lub ze specjalistą urologiem.

Poniżej zamieszczam jeszcze materiał dotyczącego samobadania jąder, jednego z popularnych programów telewizyjnych „ Wstydliwe choroby”(wersja anglojęzyczna). 


Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu - Dziękuję bardzo

0 komentarze:

Prześlij komentarz