14.09.2015

Samodzielne badanie ginekologiczne

Samobadanie ginekologiczne
W Polsce,  jak we wszystkich omawianych wcześniej kwestiach dotyczących samodzielności w ginekologii, tak i w tej, czyli w kwestii samodzielnych badań ginekologicznych, brak jest nawet podstawowej wiedzy. Po wpisaniu w Google „samodzielne badanie ginekologiczne”, nie znalazłem nic sensownego i merytorycznego.  Po wpisaniu: „self vaginal examination”, pojawia się mnóstwo rekordów,
z tego zdecydowana większość to całkiem dobre, ciekawe opracowania i poradniki. W prawie wszystkich krajach są instytucje i organizacje, które edukują w tym zakresie. Co ciekawe, nawet ośrodki zdrowia, szpitale i kliniki oficjalnie publikują na swoich stronach internetowych takie poradniki (materiały edukacyjne). A oto kilka przykładów z wielu, z dokładnymi opisami:

Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu -
Dziękuję bardzo



Takie badania każda kobieta może przeprowadzać samodzielnie lub przy pomocy i udziale męża/partnera. Badanie wykonane  przy pomocy drugiej osoby jest bardziej precyzyjne i efektywne. Partner może bowiem bardzo dokładnie obmacać ścianki pochwy w poszukiwaniu choćby najmniejszych zmian. Kobieta sama nie jest w stanie tego tak zrobić. Podstawą tego badania, tak jak w przypadku samodzielnego badania piersi, jest to, aby bardzo dokładnie poznać budowę anatomiczną swojego narządu, a także umieć rozpoznać jego zachowania na każdym etapie cyklu. W tym celu specjaliści zalecają, aby przeprowadzić obserwację ścianek pochwy i szyjki macicy od pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego po ostatni dzień przed kolejną miesiączką (jednego, a najlepiej dwóch cykli).  Obserwacja powinna polegać na archiwizowaniu zdjęć i/lub filmów tak, aby posiadać materiał  do analizy porównawczej, gdy pojawi się coś niepokojącego, choćby najmniejsza zmiana. Należy pamiętać, iż szyjka macicy codziennie wygląda inaczej, a wszelkie procesy zachodzące w pochwie i na szyjce macicy zależą od dnia cyklu menstruacyjnego. Jednego dnia szyjka macicy jest bardziej schowana, a innego mniej. Kolejnego dnia szyjka może być sucha, a innego mocno naśluzowana. I temu służy właśnie obserwacja, aby te cykliczne, charakterystyczne procesy zachodzące na szyjce macicy poznać. Właśnie dzięki tej znajomości można szybko zauważyć wszelkie choćby najdrobniejsze odstępstwa od prawidłowego wyglądu w poszczególnych okresach cyklu.

Jak często samodzielnie się badać? Różne poradniki różnie doradzają. Jedne mówią, że regularnie raz w miesiącu, a inne raz na trzy miesiące. Uśredniając można powiedzieć, że powinno się badać regularnie w przedziale 1 – 3 miesiące. Wszystko zależy od kobiety.







Na co należy zwrócić uwagę wykonując samodzielne badanie?  Absolutnie na wszystko. Wszystko co jest nowe, a czego nie było wcześniej powinno wzbudzić zainteresowanie: bruzdy, plamki, guzki, wybroczyny, zgrubienia, zmiany w śluzie szyjkowym.

Bardzo ważna jest obserwacja zmian zachodzących na szyjce macicy, w szczególności w tzw strefie przekształceń. Zmiany te są związane z okresem życia kobiety, cyklem menstruacyjnym, przebytymi ciążami i porodami, zabiegami ginekologicznymi  rozszerzającymi kanał szyjki macicy oraz stosowaniem terapii hormonalnych. W obrębie szyjki macicy mamy do czynienia z dwoma typami nabłonka. Nabłonek płaski - wielowarstwowy jest gładki, błyszczący, koloru blado-różowego (podobnie jak wnętrze jamy ustnej) i występuje w pochwowej części szyjki macicy. Nabłonek walcowaty zwany gruczołowym jest różowy lub czerwono - pomarańczowy, lekko szorstki i wyściela kanał szyjki macicy. Obydwa typy nabłonka spotykają się w ujściu zewnętrznym kanału szyjki macicy. Jednak stan, w którym obydwa nabłonki graniczą dokładnie w ujściu zewnętrznym kanału szyjki macicy, jest rzadki. Przeważnie nabłonek walcowaty "migruje" i

przemieszcza się na tarczę szyjki macicy tworząc różową lub czerwono-pomarańczową "plamę". I to ta różowa lub czerwono-pomarańczowa "plama" jest określana jako strefa przekształceń i nazywana erytroplakią. Erytroplakia może być stanem jak najbardziej prawidłowym, określanym wówczas ektopią, niewymagającą żadnego leczenia. Jednak większość ginekologów w Polsce każdą erytroplakię, bez względu na proces, który ją spowodował, uważa za nadżerkę i przeprowadza (zupełnie niesłusznie) zabieg destrukcji tkankowej (wypalankę). Jednak o tym czy ten obszar jest nadżerką i wymaga destrukcji tkankowej niezbędne jest badanie kolposkopowe (wykonanie testu przy użyciu 3% - 5% roztworu kwasu octowego i testu z płynem LUGOLA z użyciem kolposkopu).  Na tzw. "oko" zarówno ektopia, nadżerka właściwa i stan przedrakowy mogą wyglądać podobnie.
"W Polsce ok. 90% zabiegów destrukcji tkankowej /bez względu na metodę/ z powodu "nadżerki" wykonywanych jest niepotrzebnie, a pewien odsetek tych niepotrzebnych zabiegów przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy."
Nadżerka - mity, legendy i cała prawda 

Kobiety mają pełne zaufanie do lekarzy i podejmowanych przez nich decyzji. Żadnej do głowy nie przyjdzie zakwestionować zasadność podjętego działania, ponieważ nie mają świadomości, że np wypalanie nadżerek jest niebezpieczne i w konsekwencji w przyszłości może doprowadzić to do powikłań. Dlatego bardzo ważna jest podstawowa wiedza na ten temat.

Kliknij na „Polub tę stronę” a będziesz zawsze informowany o nowych wpisach i artykułach na moim blogu.



Kolejnym bardzo ważnym elementem samodzielnego badania powinna być analiza śluzu pobranego z szyjki macicy. Większość kobiet obserwuje zmiany dotyczące śluzu szyjkowego podczas cyklu miesięcznego. Jednak nie rozumie tych mechanizmów i nie zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji w sytuacji, kiedy dochodzi do odchyleń od prawidłowych parametrów. Są dwa podstawowe typy śluzu szyjkowego. Śluz szyjkowy płodny, charakteryzuje się tym, że jest płynny, rozciągliwy, przejrzysty lub przezroczysto-mętny, o ph zazwyczaj 6,9-8,2. Śluz szyjkowy płodny jest też często nazywany śluzem estrogenowym. Śluz szyjkowy niepłodny przedowulacyjny, występujący zaraz po miesiączce, jest zabarwiony krwią i jest mętno-przezroczysty. Następnie po 1-2 dniach śluz ten zanika i pojawia się lepki, mętny, białawy śluz niepłodny o ph zazwyczaj 5,2-6,6. Śluz szyjkowy niepłodny poowulacyjny, występuje zaraz po owulacji (przeważnie w 14-15 dniu cyklu przy 28 dniowym dniu cyklu miesiączkowego) jest nieprzejrzysty, mętny, białawy lub żółtawy, nie daje uczucia wilgotności, rwie się przy próbie rozciągania o ph zazwyczaj 5,2-6,6. Śluz szyjkowy niepłodny poowulacyjny zwany jest też śluzem progesteronowym.
Nawet jeśli kobieta nie musi kontrolować swojej płodności, powinna co jakiś czas kontrolować śluz szyjkowy aby wiedzieć czy organizm prawidłowo funkcjonuje. Wszelkie nieprawidłowości w śluzie szyjkowym, kolor, konsystencja, ph mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz o możliwych zaburzeniach pracy jajników (cysty, torbiele, guzy). Im wcześniej zostaną zauważone te zmiany, tym większa szansa na skuteczne i krótsze leczenia.

Każda nawet niewielka zmiana może mieć znaczenie. Bardzo ważna jest analiza porównawcza robionych testów VIA (będzie specjalny post poświęcony testom VIA). Należy porównywać ten aktualnie wykonany test do poprzedniego. Aby porównanie było miarodajne, wszystkie testy VIA powinny być wykonane w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego. Dlaczego takie samodzielne
Samobadanie ginekologiczne
badania są lepsze niż badania wykonane u ginekologa?  Dlatego, że żaden ginekolog nie będzie pamiętał jak przy ostatnim badaniu wyglądała szyjka macicy i nie  porówna jej wyglądu do wyglądu z ostatniej wizyty. Mało tego, badania u ginekologa nie są wykonywanie tak często. Z wielu powodów (dzieci, praca, brak wolnego miejsca w gabinecie)  również trudno umówić się na wizytę w tym samym dniu cyklu. Jest to praktycznie niemożliwe.
Każda kobieta bądź jej mąż/partner już po trzecim takim samodzielnie wykonanym badaniu oprócz zdjęć czy filmów, będzie w stanie w głowie zbudować sobie podstawowy obraz. Kiedy więc pojawi się choćby najmniejsza anomalia bądź zmiana, to od razu  zostanie to zauważone. Kolejnym atutem samodzielnego badania, który daje przewagę nad badaniem w gabinecie jest fakt, że bardzo rzadko, a w praktyce wcale, szyjka macicy nie jest przed badaniem obmywana. Natomiast bardzo często się zdarza, że szyjka jest zaśluzowana i przez to badanie u ginekologa może nie być precyzyjne, a jeżeli ginekolog wykryje już coś niepokojącego, często jest to duża i mocno widoczna zmiana. Natomiast mąż/partner może najpierw przemyć szyjkę z nadmiaru śluzu solą fizjologiczną, dzięki czemu będzie miał większą możliwość dostrzeżenia zmian, które lekarz może przeoczyć. A oto przykład, że w Polsce są kobiety, które samodzielnie wykonują takie badania i wcześnie wykrywają zmiany, z którymi od razu udają się do lekarzy:
…”W Warszawie przyjmuje Dr. Barwijuk. Od czasu gdy zaczelam u niego sie leczyc wizyty przestaly byc stresem. Gdy pierwszy raz bylam u niego do gabinetu weszlam z mezem. Gdy mialam byc zbadana na fotelu (w innym pomieszczeniu) dr zwrocil sie do nas obojga 'zapraszam'. Gdy sie przebieralam slyszalam jak lekarz rozmawia sobie z mezem o 'glupotach'. gdy bylam juz na fotelu lekarz pokazal mezowi gdzie moze sobie usiasc - byla to lezanka ktora jest obok fotela. Maz siedzial sobie kolo lekarza i wszystko widzial. Lekarz ma naprawde super podejscie i widac po jego zachowaniu (miedzy innymi na PELNE akceptowanie partnera w gabinecie), ze jest lekarzem z powolania. A czego mialabym sie w gabinecie wstydzic?? Lekarza?? to juz bardziej mojemu mezowi mogloby cos przeszkadzac, ze obcy facet.... a poza tym to wyladowalismy u tego specjalisty tylko dlatego, ze moj maz cos mi 'wybadal'. Jeszcze dostal 'pochwale' od lekarza za spostrzegawczosc :P. Naprawde wizyty u tego lekarza sa kompletnie bezstresowe. Polecam”…

Właśnie najważniejsze jest  zauważenie tego „czegoś”. Po wykryciu najmniejszej zmiany bardzo ważne jest aby jak najszybciej  umówić się na wizytę u ginekologa. Kiedy kobieta dokładnie wytłumaczy, co budzi jej niepokój, ginekolog będzie miał większą szanse na właściwą i szybką diagnozę. 
Natomiast brak takiej prewencji może bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu:
… „profilaktyka? od dwóch tygodni leczę raka szyjki macicy...stopień II A1...rok temu, dwa lata temu, trzy lata temu miałam robioną cytologię...wynik prawidłowy. W styczniu dostałam w twarz jak zadzwonili mi że mam bardzo złe wyniki i trzeba zrobić biopsje. Jaka profilaktyka? Mam 35 lat a guz umiejscowił sie tak ,ze wymaz rok temu nie objoł komórek dysplastycznych...dopiero w tym roku, gdy przez rok zdązyły się intensywnie namnożyc ......CYTOLOGIA to badanie które dla mnie nie istnieje.”… 

Takich, o podobnej treści wpisów, jest bardzo dużo. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego w wyżej opisanym przypadku, cytologia nie objęła komórek dysplastycznych we wcześniejszych badaniach. Wcześniej zmiany mogły być poza obszarem zbierania wymazu przez szczoteczkę, bądź cały proces chorobowy rozpoczął się w strefie pod śluzówkowej. Jest też możliwe, że ta Pani padła ofiarą 50 % błędnych wyników, jakie generują klasyczne wielowarstwowe wymazy cytologiczne. Tak czy inaczej, gdyby z partnerem wykonywali samodzielnie testy VIA, to znacznie szybciej mogliby zaobserwować zmianę chorobową. I gdyby ta Pani z mężem/partnerem podczas własnego badania przemywali szyjkę solą fizjologiczną oraz oglądali ją w powiększeniu przy pomocy choćby takiej kamerki endoskopowej Andnostar, o której już wcześniej pisałem, choroba nie była by tak zaawansowana. I raz jeszcze podkreślę, iż żadna kobieta nie musi wiedzieć  co to jest za zmiana  oraz jak ją leczyć. Jej zadaniem jest wyłącznie jak najszybsze zauważenie u siebie najmniejszych nieprawidłowości. 

Warto także dodać, że rękawiczka robi różnicę. Każdy lekarz wykonuje badanie w rękawiczkach, co jest oczywiste i inaczej być nie może, więc chwała im za to. Jednak badanie przeprowadzone w rękawiczkach ma też swoje minusy, ponieważ rękawiczki potrafią „zabrać” 40-50% zdolności dotykowych, zmniejszają czucie w dłoniach. Dlatego mąż/partner powinien badanie  (np. obmacania ścianek pochwy) wykonywać wyłącznie gołymi palcami. Oczywiście należy pamiętać o higienie. Przed badaniem trzeba dokładnie umyć ręce oraz powinno się je jeszcze dodatkowo zdezynfekować np. srebrem koloidalnym. Srebro koloidalne jest wyśmienitym tzw. naturalnym środkiem antywirusowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym (szerzej o tym napiszę w innym poście pt. „Kobiece antybiotyki”). Można go użyć również jako środka dezynfekującego. Bardzo ważne w przypadku srebra koloidalnego jest to, że  pomimo tego, iż działa jak antybiotyk, jest przyjazne dla pałeczek kwasu mlekowego i nie zaburza biologii pochwy. Po takim zabiegu higienicznym mąż/partner może bezpiecznie  palcami obmacać pochwę. Dzięki badaniu przeprowadzonym bez rękawiczek i znajomości „tego miejsca” również i z tego powodu samodzielne wykonane badanie w domu może okazać się lepsze od  badania przeprowadzonego przez ginekologa. 

Gynecology Self Exam & Mutual
How to Perform Vaginal Self Exam
Self Care
Vaginal and Cervical Self-Examination
Vaginal Self-Examination (VSE)
Self-Exam: The Cervix Close-Up
View Into the Vagina During Cervical Self-Exam

Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi. Każdemu może on się przydać lub może go zainteresować. Jeżeli nie chcesz go udostępniać to po prostu możesz go polubić – to dzięki Wam mogę dalej rozwijać bloga - dziękuję bardzo

Proszę również o komentarze, szczególnie te które mogłyby być dla kogoś pomocne  - dziękuję bardzo





0 komentarze:

Prześlij komentarz