10.12.2015

Test HCG czyli test który może uratować nam życie.


Do napisania tego postu skłoniła mnie przeczytana ostatnio wypowiedź na forum:

Test HCG - marker nowotworowy
„Zachorowałam w lipcu tamtego roku. Był to szok, do końca nie wierzyłam, że mnie to spotkało. Zaczęło się nagle. Całe życie zdrowa jak ryba. Późno,jak zwykle przy I tym raku późno. I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.
Mamy profilaktyczne badania cytologiczne, mamografię, a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi. Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalność jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówi by profilaktycznie badać sobie krew, bo to jest jedyna szansa aby uchwycić go szybciej. I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po 40-ce. Umierały przy mnie dziewczyny, które miały niespełna 20-cia lat. Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobić nic, aby uświadomić przynajmniej kobietom co może im grozić? Ja przeszłam ciężką operacje, dzisiaj jestem zdrowa i wierzę, że tak zostanie.Wiem, że to moja siła mnie pcha do przodu. Tej siły życzę każdemu.”

Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu - Dziękuję bardzo



Rak jajnika to bardzo podstępna choroba, która bardzo długo nie daje żadnych objawów, a jak już daje - to leczenie jest już bardzo trudne. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka. 
Co roku ponad 3 tysiące kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka jajnika. To czyni ten nowotwór jednym z najczęstszych. Najgorsze jest jednak to, że ponad dwa tysiące pacjentek nie przeżyje choroby, bo rak jajnika pod względem śmiertelności zajmuje czwarte miejsce pośród wszystkich nowotworów. Ten typ nowotworu atakuje stosunkowo młode kobiety. Chorują bowiem już czterdziestolatki, nierzadko zdarza się, że i trzydziestolatki, a nawet dwudziestolatki. Jak pokazuje praktyka, nowotwór do czasu, kiedy nie daje żadnych objawów, jest bardzo trudny do zdiagnozowania nawet u kobiet, które regularnie chodzą do ginekologa. Głównym badaniem stosowanym w profilaktyce nowotworów jajników jest badanie palpacyjne. Jednak, jak się okazuje jest to bardzo mało skuteczna metoda diagnostyczna, a  tak naprawdę w zasadzie bezużyteczna. Podczas badania palpacyjnego lekarz praktycznie nie jest w stanie w ogóle wyczuć jajników, których średnica wynosi ok. 3 centymetrów. Jajnik, i to praktycznie tylko prawy, jest wyczuwalny tylko u kobiet bardzo szczupłych. U pozostałych kobiet jajniki w ogóle nie są wyczuwalne, a co dopiero  niewielki guz:
„Prawidłowych rozmiarów jajnik może być niewyczuwalny, zwłaszcza u kobiet z nadwagą lub po menopauzie. Zwykle lepiej wyczuwa się jajnik prawy niż lewy, zwłaszcza, gdy ten drugi położony jest za jelitem grubym wypełnionym masami kałowymi.”
„Co prawda, że podczas rutynowego badania ginekologicznego raczej nie wykrywa się guzów o średnicy mniejszej niż 1 cm (guz o średnicy 1 cm zawiera około biliona komórek rakowych!), dlatego wskazane są badania USG – zarówno przezpochwowe, jak i przez powłoki brzuszne.”

Natomiast guz wielkości od ok. 0,5 cm może być już guzem dającym przerzuty, który bardzo trudno się leczy i zwykle daje niekorzystne rokowania.
„Wyniki leczenia raka jajnika są niezadowalające. U około 40% chorych, mimo pierwszego radykalnego zabiegu, uzupełniającej chemioterapii oraz powtórnej operacji, dochodzi do wznowy w ciągu 5 lat.
Jeśli zabieg był radykalny przeżycie 5-letnie (wskaźnik obrazujący rokowanie w chorobach nowotworowych) wynosi w I stopniu – 85-100%, w II i IIIa – 40-50%, a w IIIb i IIIc – 17%. Chore z pozostawionym ogniskiem nowotworu o średnicy poniżej 0,5 cm przeżywają około 40 miesięcy. W IV stopniu obserwuje się 5-letnie przeżycia jedynie w 5% przypadków.”





Test HCG - marker nowotworowy

Kliknij na „Polub tę stronę” a będziesz zawsze informowany o nowych wpisach i artykułach na moim blogu.



Jednak są kraje, w których kobiety są w stanie bardzo szybko zdiagnozować pierwsze oznaki nowotworu jajnika, i to w sytuacji, kiedy nowotwór nie jest jeszcze widoczny nawet podczas badania USG. Szybka diagnoza jest wynikiem stosowanej profilaktyki. W krajach tych zarówno lekarze ginekolodzy, urolodzy, jak i lekarze medycyny rodzinnej informują o tej metodzie swoich pacjentów. Tą metodą diagnostyczną jest tani, prosty i szybki test na obecność HCG, czyli jest to zwykły test ciążowy dostępny w każdej aptece, w internecie, którego cena nie przekracza 10 zł.


Czym właściwie jest HCG?

HCG (pełna nazwa to - gonadotropina kosmówkowa) jest hormonem, wytwarzanym przez organizm kobiety, aby kontrolować funkcjonowanie określonych narządów. HCG przypada wyjątkowa rola, ponieważ pod jego wpływem pozostaje szczególny proces - rozwój wczesnej ciąży. Hormon ten, w fazie początkowej ciąży, jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową, po implantacji w macicy a następnie przez łożysko.
Jednak są sytuacje inne niż ciąża, w których dochodzi do podwyższonego poziomu gonadotropiny kosmówkowej - HCG. Tymi sytuacjami niestety są zmiany nowotworowe. Jaka jest efektywność testu ciążowego HCG pod kątem profilaktyki nowotworowej?
 „U zdrowych osób stężenie wynosi poniżej 5 jm./l, poza fizjologiczną ciążą wzrasta w ciążowej chorobie trofoblastycznej (czułość diagnostyczna 97% dla zaśniadu groniastego), nabłoniaku kosmówkowym jądra lub jajnika (czułość niemal 100%), nienasieniakowatych nowotworach (czułość 48–86%) oraz nasieniakach z obecnością komórek syncytiotrofoblastu. Ludzka gonadotropina kosmówkowa b może stanowić też marker raka sromu, choć w tych przypadkach jej roli nie nieokreślono.”

Jak można wywnioskować z przytoczonej publikacji na temat markerów nowotworowych, efektywność testu HCG przy nowotworach jajników u kobiet i nowotworach jąder u mężczyzn jest naprawdę wysoka, choć nie jest on markerem idealnym. Tym bardziej szkoda, że nasi lekarze, nie idą w ślady swoich kolegów z zagranicy i nie informują o tym pacjentów. A jak wiadomo taki test jest szybki, tani, bezbolesny i można go zrobić samemu w domu w dwie minuty. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w Polsce ta metoda nie jest powszechnie znana i stosowana. Dlaczego lekarze nie informują i nie edukują, pozwalając na to, że choroba jest tak późno diagnozowana i ciężka do wyleczenia i tak śmiertelna. O ile mniej mogłoby być przypadków wystąpienia nowotworu w stadium III i IV, o ile mniej cierpienia chorych, ich najbliższych, nie mówiąc już o kosztach.

Niestety, jednak ponad 75% nowotworów jajnika diagnozuje się właśnie w stadium III i IV. Natomiast w stadium I rozpoznaje się ich tak mało, że uważa się, że jest to bardziej przypadek niż efekt diagnostyki prewencyjnej. Wprawdzie istnieje oficjalne badanie w kierunku wykrycia nowotworu jajnika markerem CA 125, jednak praktycznie nie jest on w ogóle zalecany i stosowany w profilaktyce. Jego efektywność też nie jest najwyższa, mimo tego, że oficjalne wyniki badań podają, że wynosi ona ok.  80%.  Jednak dla nowotworów w stadium II efektywność ta spada już poniżej 50%, a dla nowotworów w stadium I - poniżej 30%. Ponadto marker CA 125 ma bardzo poważną wadę, ponieważ podwyższony wynik CA 125 pojawia się również w przypadku: endometriozy, ciąży pozamacicznej, mięśniaka macicy, stanów zapalnych w miednicy mniejszej, stanów zapalnych pęcherza i układu moczowego, zapalenia osierdzia, niewydolności serca, choroby wątroby, zapalenia płuc, zapalenia trzustki, marskości wątroby, choroby tkanki łącznej, sarkoidozy, cukrzycy, procesu zapalnego toczącego się w jamie brzusznej. Przekłada się to następnie na sporą liczbę niepotrzebnie wykonanych zabiegów owariektomii (usunięcie jajnika lub jajników). Biorąc pod uwagę powyższe, tym bardziej warto skorzystać z możliwości diagnostyki i prewencji samodzielnej, jakie daje TEST HCG. 
Motywacją do stosowania tego testu może być również fakt, że wzrost stężenia HCG występuje u większości chorych nawet na kilka miesięcy przed kliniczną manifestacją objawów raka jajnika.
Jak wynika z wielu publikacji medycznych, a nawet z ulotek testów ciążowych, test HCG może wykryć również nowotwory: piersi, trzonu macicy, płuc, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego i okrężnicy. Jednak w przypadkach tych typów nowotworów, efektywność tego testu nie została określona lub nie jest tak wysoka, jak w przypadku nowotworu jajnika i jądra.

Reasumując, jakkolwiek dziwnie i śmiesznie to zabrzmi, każdy ale to każdy  powinien raz na kwartał lub nie rzadziej niż raz na pół roku wykonać taki test ciążowy.
Wykonywanie systematycznie testów ciążowych HCG powinno być powszechne.

Inne markery w przypadkach nowotworów kobiecych:

Nowotwory jajnika - Ca 125, AFP, CEA, HE4, algorytm ROMA
Rak piersi - CA 15-3, CEA
Rak szyjki macicy - SCC-Ag

W sytuacji, kiedy wynik testu HCG jest pozytywny, a kobieta ma pewność, że nie jest w ciąży, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.  Mężczyzna z pozytywnym wynikiem testu HCG również powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Dodatkowo proponuję odwiedzenie i przeczytanie wcześniejszych postów:
Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi. Każdemu może on się przydać lub może go zainteresować. Jeżeli nie chcesz go udostępniać to po prostu możesz go polubić – to dzięki Wam mogę dalej rozwijać bloga - dziękuję bardzo

Proszę również o komentarze, szczególnie te które mogłyby być dla kogoś pomocne - dziękuję bardzo




1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam, że zwykły test ciążowy może mieć również tam ważne zastosowanie. Łatwa i relatywnie tania metoda i może komuś uratować życie. Dziękuję za wskazówki!

    OdpowiedzUsuń