22.02.2016

SAMODZIELNE BADANIE PIERSI


Samobadanie piersi
Samodzielne badanie piersi jest jednym z najprostszych możliwości diagnostycz- nych, jakie kobiety mogą wykorzystać w codziennej profilaktyce wczesnego wykrywania zmian nowotworu piersi.
Ta niezwykle prosta, ale bardzo ważna, umiejętność samodzielnego badania piersi pozwala na bardzo wczesne wykrycie zmian chorobowych, dzięki czemu kobieta ma dużo większe szanse na wyleczenie. Na całym świecie, naukowcy i lekarze przekonują, że to właśnie regularne samodzielne badanie piersi jest najskuteczniejszym sposobem profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów piersi.

Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu - Dziękuję bardzo


Co 14 Polka zachoruje !!!


W 1980 roku w Polsce na nowotwór piersi zachorowało 5 144 kobiet (tzw. standaryzowany współczynnik zachorowalności – 23,0/100000). Natomiast już w roku 2010 na nowotwór piersi zachorowało 15 784 pań (tzw. standaryzowany współczynnik zachorowalności – 49,6/100000). Zaś w roku 2013 zachorowało aż 17 142 kobiet !!! Zarówno sam trend zapadalności na tą śmiertelną chorobę jak i dynamika wzrostu są przerażające. Nad tym w Polsce nikt nie panuje. A najgorsze jest to, że przeżywalność kobiet jest niestety tylko na poziomie ok. 40%.

Samobadanie piersi. Zachorowalność na raka piersi.
Trendy zachorowalności na nowotwory piersi w Polsce w latach 1980-2010 w wybranych grupach wieku.(http://onkologia.org.pl/)

Samodzielne badanie piersi. Po co je przeprowadzać?


Jak już wcześniej napisałem, umiejętne samodzielne badanie piersi, jest najbardziej efektywną metodą we wczesnym wykrywaniu wszelkich zmian w obrębie piersi. Zarówno nowotworów piersi jak i nowotworów sutka. Takie badanie upewnia również kobietę, że jak nie ma zmian, to wszystko jest w porządku.  Do niewątpliwych zalet, oprócz skuteczności, można również zaliczyć to, że można je wykonać bezpłatnie w zaciszu swojego domu, oszczędzając czas i pieniądze.

Samobadanie piersi. Jak często?

Bezwzględnie należy je wykonywać regularnie raz w miesiącu. Najlepszym momentem na takie badanie jest przedział między 5-tym a 10-tym dniem cyklu. Natomiast kobiety po menopauzie mogą wykonywać takie badanie np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca (lub inny dzień tygodnia). Większość Pań, zapytane o to, kiedy badały sobie same piersi i jak to robiły odpowiadały, że jakiś czas temu oraz, że tak mniej więcej. No to dokładnie  kiedy? I mniej czy więcej? Właśnie dlatego tak ważny jest nawyk bardzo dokładnego samodzielnego badania piersi regularnie co miesiąc.

Kliknij na „Polub tę stronę” a będziesz zawsze informowany o nowych wpisach i artykułach na moim blogu.

Regularność w samodzielnym badaniu piersi.

Bardzo skutecznym sposobem, aby wyrobić w sobie ten niezwykle ważny nawyk jest wykonywanie badania wraz mężem/partnerem. Jeżeli masz przy sobie kogoś, komu ufasz i czujesz się przy nim dobrze, naucz go jak może badać twoje piersi i na co ma zwracać uwagę. Bardzo wielu zagranicznych ekspertów właśnie taką formę wskazuje, jako tą najbardziej efektywną. Ponadto zalecają, aby przy tego typu profilaktyce łączyć przyjemne z pożytecznym. Im bardziej będzie to dla partnerów przyjemniejsze, tym silniejszy będzie ten nawyk i regularność w samodzielnym badaniu piersi. I o to chodzi. Dzięki temu będzie realna szansa na wykrycie wszelkich niepokojących objawów już na bardzo wczesnym etapie. Wspomnę tutaj, że od dłuższego czasu wspólnie z żoną , regularnie co miesiąc ( między 5 - 10 dniem cyklu) wykonujemy to badanie wspólnie. Ja je wykonuję :-) podczas wspólnej kąpieli. Mało tego, bardzo lubimy te nasze wspólne badanie piersi.

Na co zwracać uwagę i co powinno zaniepokoić podczas samodzielnego badania piersi.


Samobadanie piersi
W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się skórze  piersi i okolic. Wszelkie nowe przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki, wybrzuszenia oraz wklęsłości powinny zaniepokoić. Nawet asymetryczność piersi może być objawem chorobowym pod warunkiem, że wcześniej piersi były symetryczne.

Następnie należy zwrócić uwagę na otoczkę brodawki i brodawkę sutka. Delikatnie ścisnąć brodawkę i sprawdzić, czy nie wydobywa się z niej płyn (mleczny, krwisty, bezbarwny). Jeżeli kobieta jest poza okresem laktacji, to taka sytuacja jest nieprawidłowa. Jeżeli sutek się zapada, a wcześniej był normalny to ten fakt również powinien zaniepokoić. Zwrócić należy też uwagę, czy nie tworzą się tzw. nadżerki brodawki w postaci owrzodzeń. One również są nieprawidłowe. Przyjrzeć się też należy otoczce brodawki, ponieważ wszelkie nowe zmiany w kształcie również mogą być oznaką procesów chorobowych.  

Następnie należy zwrócić uwagę na ewentualne wyczuwalne i ograniczone guzki i zgrubienia na węzłach chłonnych. Pierwszy z nich jest obszar węzłów chłonnych nadobojczykowych i podobojczykowych a drugi to obszar pod pachami.

Kolejnym etapem jest palpacja piersi. Podczas tego etapu należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wyczuwalne i ograniczone guzki i zgrubienia podskórne w okolicach piersi.
Opis poszczególnych etapów samodzielnego badania piersi wraz z grafikami znajdziecie w zakładce SAMODZIELNIE, CZYLI ZOSIA SAMOSIA”.

Raz jeszcze mocno podkreślę, że tego typu samodzielne badania powinny być nawykiem, bo dzięki niemu można uratować sobie życie. A jak do takich samodzielnych badań panie zaproszą swoich panów to dodatkowo uzyskają pewną korzyść. Po pierwsze już oboje będą starali się pilnować terminów badań oraz osiągną to, o czym mówi wielu specjalistów, czyli połączą pożyteczne z przyjemnym ( wiemy to z doświadczenia). Kobieta też może pomóc swojemu mężowi/partnerowi, ale o tym w jednym z kolejnych wpisów.

Dodatkowo polecam:
Nowotwór piersi - Mikroskładniki odżywcze skutecznie zwalczają raka piersi na różnych etapach rozwoju.
Amigdalina, Letril, Witamina B17 – skrywane i zatajane lekarstwo na raka?


Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi. Każdemu może on się przydać lub może go zainteresować. Jeżeli nie chcesz go udostępniać to po prostu możesz go polubić – to dzięki Wam mogę dalej rozwijać bloga - dziękuję bardzo

Proszę również o komentarze, szczególnie te które mogłyby być dla kogoś pomocne  - dziękuję bardzo





Przypisy:
http://onkologia.org.pl/
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/w-polsce-jedynie-40-proc-kobiet-z-rakiem-piersi-przezywa-chorobe/xrqbk
https://portal.abczdrowie.pl/wystepowanie-raka-piersi-w-polsce
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-piersi-wczesnie-wykryty-moze-byc-calkowicie-wyleczony_34031.html
http://dotknijpiersi.pl/
http://amazonki.net/

Zdjęcie:
Wykres: http://onkologia.org.pl/

2 komentarze:

  1. Samodzielne badania to podstawa aby otrzymać swoje ciało w zdrowiu. To nic nie kosztuje a przynajmniej można zyskać pewność, że nic nam nie grozi. Ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń