19.05.2016

Nowotwór jądra, cichy i podstępny zabójca.



Rak jądra
Temat dzisiejszego postu nie dotyczy bezpośrednio kobiet, jednak wiele z nich cierpi na skutek krzywd, jakie ta choroba za sobą niesie, a największą z nich jest śmierć bliskiej osoby.







Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu - Dziękuję bardzo


„To był czas, gdy wyszliśmy na prostą. Po wielu latach własne mieszkanko w bloku, drugie dziecko, praca. Niecałe dwa lata później śmierć męża i szok, z którego długo nie umiałam się otrząsnąć. Choroba, która go zniszczyła, jest w stu procentach uleczalna, jednak zdiagnozowana zbyt późno prowadzi prosto do grobu.”
I choć jest to typ nowotworu, który można bardzo szybko, tanio i w warunkach domowych wykryć, to bardzo rzadko jest on wykrywany we wczesnej fazie rozwoju. Skoro tak łatwo i szybko można go wykryć to, dlaczego zdecydowana większość jest diagnozowana za późno? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze brak edukacji, po drugie brak edukacji no i po trzecie brak edukacji.



Ostatnio dość głośno zrobiło się o akcjach promujących samodzielną profilaktykę w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jądra. Przykładami takich akcji mogą być strony takie jak: http://www.lapjaja.pl/ , oraz http://zlaprakazajaja.pl/ . Nie należy jednak zapominać o głośnej akcji promującej prewencję i zachęcanie do samodzielnego badania jąder, którą przeprowadziła Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w Szczecinie ze swoimi lekarzami pod kierownictwem prof. Marcina Słojewskiego. Smutne, że akcja ta nie została odpowiednio przyjęta, a następnie kontynuowana przez polskie środowiska lekarskie. Największa krytyka spadła na owych lekarzy za bardzo wymowne zdjęcie - lekarzy trzymających się za krocze.

Nowotwór jądra. Co to jest?

Z uwagi, iż w początkowym stadium nowotwór jądra „nie boli” i nie daje innych objawów jak większość nowotworów, jest bagatelizowany. Jednak w bardziej zaawansowanym stadium szybko wywołuje przerzuty. To dlatego nazywany jest jednym z najbardziej podstępnych oraz agresywnych nowotworów. 
Nowotwór jądra objawia się niekontrolowanym i patologicznym rozrostem komórek w formie guza w obrębie jąder lub jednego jądra. Zwykle mężczyźni mają oba jądra posadowione w worku mosznowym, i znajdują się poniżej podstawy penisa. Wielkość prawidłowego jądra u zdrowego mężczyzny kształtuje się w przedziale od 12 cm³ do 30 cm³  -  co stanowi dość duży zakres. Zwykle jednak prawidłowy rozmiar zdrowego jądra wynosi: długość około 2,5-5 cm, szerokość około 2-3cm, natomiast grubość 1,5-2,5 cm.
Nowotwór jąder jest najczęściej występującym typem nowotworu złośliwego u mężczyzn pomiędzy 16 a 35 rokiem życia. Co roku rozpoznaje się ponad 7500 nowych przypadków nowotworów jądra. Z wielu badań i analiz wynika, że na nowotwór jądra zdecydowanie częściej zapadają mężczyźni rasy białej. Jednak ta zależność nie jest jak do tej pory w pełni poznana. Około 90% nowotworów złośliwych jąder to nowotwory germinalne zwane zarodkowymi i dzielą się one na nasieniaki i nienasieniaki.  Około połowy guzów germinalnych stanowią nasieniaki, które występują częściej u mężczyzn w średnim wieku. Przeważnie rozwijają się powoli i nie dają przerzutów we wczesnej fazie rozwoju. U młodszych mężczyzn w wieku 16-30 roku życia częściej pojawiają się nienasieniaki, które  charakteryzują się tym, że są bardziej agresywne i szybciej się rozwijają.
Jedną z cech charakterystycznych nowotworu jądra jak już wcześniej pisałem jest to, że na początku nie daje on żadnych objawów, nawet w postaci bólu jądra. I to ta cecha powoduje, że tak trudno go wykryć w fazie początkowej. Jednak są sposoby na samodzielną wczesną diagnostykę, którą opiszę w dalszej części.

Kliknij na „Polub tę stronę” a będziesz zawsze informowany o nowych wpisach i artykułach na moim blogu.


Nowotwór jądra – objawy.

Najczęstszymi objawami nowotworu jadra mogą być:
- bezbolesne powiększenie jądra,
- ból jądra, choć jest on rzadki i nie jest silny,
- uczucie „ciężaru” i dyskomfortu w mosznie,
- bolesna masa niedająca się oddzielić od najądrza, 
- krew w moczu i/lub nasieniu,
- ból i powiększanie się moszny, 
- powiększanie piersi tzw. ginekomastia, choć dotyczy to tylko ok. 7% przypadków.


Nowotwór jądra – czynniki ryzyka

Najczęstszymi czynnikami nowotworu jadra mogą być:
- czynniki środowiskowe,
- niewłaściwa dieta,
- nowotwór jądra występuje częściej u panów rasy białej niż u panów rasy czarnej (ponad 4 krotnie częściej),
- wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra do moszny aż 17-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania,
- powtarzające się infekcje w obrębie moszny i jądra, 
- operacje przepukliny pachwinowej 3-krotnie zwiększają ryzyko zachorowania,
- siedzący lub mało aktywny tryb życia,
- nietypowy przebieg ciąży u matki, w którym chłopcu może szkodzić nadmiar estrogenów u matki w momencie kształtowania się u niego jąder, czyli ok. 7 tygodnia życia płodowego dziecka.


Nowotwór jądra – profilaktyka




W wielu poradnikach i polskich opisach źródłowych dotyczących raka jądra jest napisane, że profilaktyka w przypadku tego nowotworu jest praktycznie niemożliwa lub nie jest nam znana. Jest to oczywiście nieprawda. Pierwszym bardzo skutecznym narzędziem „domowej profilaktyki” może być samodzielne palpacyjne badanie jąder. Opis jak je prawidłowo wykonywać ( samodzielne badanie jąder ) jest zamieszczony w dziale „Zosia samosia”. Kolejnym bardzo skutecznym narzędziem profilaktyki w kierunku nowotworu jąder są markery nowotworowe jak beta-HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa typu beta), AFP (alfa-fetoproteina), LDH (dehydrogenaza mleczanowa). Jednak z punktu widzenia profilaktyki domowej najciekawszą najbardziej dostępną metodą jest test HCG. I tak jak w przypadku prewencji w kierunku nowotworu jajnika można go bardzo skutecznie stosować, (o czym pisałem tutaj), jak również w prewencji w kierunku nowotworu jądra:
„U zdrowych osób stężenie wynosi poniżej 5 jm./l, poza fizjologiczną ciążą wzrasta w ciążowej chorobie trofoblastycznej (czułość diagnostyczna 97% dla zaśniadu groniastego), nabłoniaku kosmówkowym jądra lub jajnika (czułość niemal 100%), nienasieniakowatych nowotworach (czułość 48–86%) oraz nasieniakach z obecnością komórek syncytiotrofoblastu. Ludzka gonadotropina kosmówkowa b może stanowić też marker raka sromu, choć w tych przypadkach jej roli nie określono.”
Jak już wcześniej pisałem, ów test HCG jest niczym innym jak zwykłym testem ciążowym, który można kupić za kilka złotych w aptece lub na Allegro. Szkoda tylko, że ta informacja nie jest szeroko rozpowszechniana ani przez lekarzy ginekologów, urologów, ani przez lekarzy rodzinnych pierwszego kontaktu.


Jak twierdzi wielu specjalistów, w tym urolog dr Jan Karol Wolski z Warszawskiego Centrum Onkologii, na łamach jednego z artykułów, bardzo często anomalie i nowe zmiany w budowie jąder stwierdzają ich partnerki. Podobnie jak panowie bardzo często stwierdzają różne zmiany, w tym guzy piersi u swoich partnerek, tak i panie bardzo często zauważają różne niepokojące zmiany u swoich partnerów. Wniosek z tego jest prosty. To my wspólnie w ramach swoich związków jesteśmy  w stanie być najlepszym „narzędziem diagnostycznym”. Przy odrobinie podstawowej wiedzy z anatomii oraz budowy i funkcjonowania naszego organizmu jesteśmy w stanie zauważyć choćby najmniejsze zmiany, których z reguły nawet specjalista nie zauważy (pisałem o tym tutaj). I nie dlatego, że popełnił błąd, ale dlatego, że ta „nowa” zmiana jest zbyt mała, aby została dostrzeżona. Dlatego najlepszym pomysłem w ramach własnej domowej profilaktyki są takie comiesięczne wspólne badania. Szanowne Panie, pozwólcie albo poproście, aby Wasz partner najpierw zbadał Wam piersi, a następnie Wy zbadajcie jądra swoim partnerom. Takie regularne comiesięczne badania nie dość, że są bardzo, ale to bardzo efektywne i skuteczne to jeszcze bardzo, bardzo przyjemne dla obojga partnerów. I o to chodzi. Bo im bardziej będzie przyjemniej, tym częściej i chętniej będziemy sięgać po takie metody domowej prewencji prozdrowotnej. Najważniejsze w tym jest jednak to, ze jak utrwalimy w sobie taki regularny nawyk comiesięcznej profilaktyki w tym zakresie, to mamy niemalże gwarancję, że jeżeli już dojdzie do jakiś zmian w obrębie czy to piersi czy to jąder, to zostaną one dostrzeżone na bardzo wczesnym etapie.


Dodatkowo polecam:
Nowotwór piersi - Mikroskładniki odżywcze skutecznie zwalczają raka piersi na różnych etapach rozwoju.
Amigdalina, Letril, Witamina B17 – skrywane i zatajane lekarstwo na raka?


Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi. Każdemu może on się przydać lub może go zainteresować. Jeżeli nie chcesz go udostępniać to po prostu możesz go polubić – to dzięki Wam mogę dalej rozwijać bloga - dziękuję bardzo

Proszę również o komentarze, szczególnie te które mogłyby być dla kogoś pomocne  - dziękuję bardzo




Przypisy:
http://kidshealth.org/en/teens/tse.html
http://www.cancer.org/cancer/testicularcancer/moreinformation/doihavetesticularcancer/do-i-have-testicular-cancer-self-exam
http://www.testicularcancersociety.org/testicular-self-exam.html
http://eco.iarc.fr/eucan/CancerOne.aspx?Cancer=30&Gender=1
http://www.medonet.pl/magazyny/ochron-sie-przed-rakiem-/rak-jadra-zabija-blyskawicznie,artykul,1679695.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz