14.09.2015

Test VIA - uzupełnienie lub alternatywa dla badania cytologicznego.


Test VIA  -  alternatywa dla badania cytologicznego.
Testy VIA (wykonywany roztworem kwasu octowego) oraz VILI (wykonywany przy użyciu płynu LUGOLA) mogą stanowić alternatywę lub uzupełniać badania cytologiczne. Praktycznie w 100% wykluczają problemy diagnostyczne związane z wczesnym rozpoznaniem wirusa HPV odpowiedzialnego za nowotwory szyjki macicy. Są one (w szczególności test VIA) dość mocno propagowane i wspierane przez WHO w ramach różnych projektów.
Poniżej polska wzmianka na ten temat:

Proszę o udostępnienie i polubienie tego artykułu -
Dziękuję bardzo




Test VIA - na czym on polega?


Test VIA polega na przemywaniu powierzchni szyjki macicy 3-5% wodnym roztworem kwasu octowego. Podana próba pozwala na różnicowanie prawidłowych nabłonków szyjki macicy, wstępne rozpoznawanie nienowotworowych, „łagodnych” procesów rozrostowych tkanki oraz rozpoznawanie zmian przedrakowych i wczesnego raka szyjki macicy. Widoczny obraz jest zabielany pod wpływem kwasu octowego. W przypadku prawidłowego nabłonka, zabielenie występuje na krótko i na płytkiej powierzchni. Intensywność zjawiska wzrasta przy zakażeniu wirusem brodawczaka HPV, a szczególnie intensywnie występuje w nabłonku rakowym. Szyjka macicy wybarwiona na biało w próbie octowej świadczy o procesie chorobowym. Dzieje się tak, ponieważ użyty do próby kwas octowy, powoduje chemiczną, powierzchowną i odwracalną koagulację nabłonka w wyniku odwracalnej denaturacji białek komórkowych. I to ten fakt jest odpowiedzialny za wybielanie się przy stanach chorobowych.

Zamiast testu z kwasem octowym, można zastosować test z 5% wodnym roztworem kwasu mlekowego, który jest bardziej fizjologiczny. Efekty tego testu są podobne jak w próbie octowej. Ale zaletą kwasu mlekowego jest to, że wraz z badaniem dostarcza się nowych pałeczek kwasu mlekowego do pochwy i na szyjkę macicy, pozytywnie wpływając na polepszenie biologii pochwy. I to właśnie ten roztwór jest rekomendowany do samodzielnego wykonywania badań. Różnica pomiędzy testem wykonanym za pomocą kwasu mlekowego a kwasu octowego polega na tym, że dłużej należy zaczekać na ewentualne zabielenie chorych powierzchni oraz odcień bieli jest trochę inny. Efektywność samego badania jest natomiast bardzo podobna.
Badań na temat wrażliwości i skuteczności testu jest naprawdę bardzo dużo. Ich średnia skuteczność, w zależności od przyjętej metodologii, wynosi od 80% do 100%. Wszystkie te badania w konkluzjach przyznają, że to właśnie test VIA stanowi bardzo efektywną alternatywę cytologii. Ma także tę przewagę nad cytologią, że wykrywa samego wirusa HPV. Stosowane razem (test DNA HPV + test VIA) dają bardzo wysoką efektywność we wczesnej diagnostyce.
Efektywność TABELA: VIA, VILI, cytologia, kolposkopia

Adjunct screening of cervical or vaginal samples using careHPV testing with Pap and aided visual inspection for detecting high-grade cervical intraepithelial neoplasia.


International Agency for Research on Cancer przyznaje, że test VIA stanowi bardzo dobrą alternatywę dla cytologii.
Następnym szybkim testem jest test VILI, czyli wykonanie tzw. próby jodowej. Polega on na przemyciu ocenianej szyjki macicy płynem LUGOLA. Jod ma powinowactwo do glikogenu (cukier złożony, rozkładający bakterie kwasu mlekowego), znajdującego się w prawidłowym nabłonku. Jod bardzo silnie wchodzi w reakcje z glikogenem wybarwiając tkankę na kolor mocno brązowy. Tkanki zmienione chorobowo są pozbawione glikogenu, więc nie będą ulegać zabarwieniu. Nie zawsze brak intensywnego zabarwienia może świadczyć o procesie chorobowym. O tym czy tak jest powinien zdecydować lekarz podczas badania kolposkowego.


Testy VIA i VILI. Jakę są ich cele?

Celem opisanych powyżej testów nie jest samodzielna diagnoza. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Dzięki temu leczenie będzie prostsze i szybsze, a niekiedy może skończyć się tylko na jednorazowym zabiegu, np. krioterapii. Przed taką wizytą warto jeszcze samodzielnie zrobić cytologię. Wtedy lekarz będzie miał komplet badań do sformułowania prawidłowej diagnozy. 
Dla zainteresowanych poniżej podaję liki z opisem pełnej procedury przeprowadzania tych testów, szeroko udostępnianych zarówno przez WHO jak i International Agency for Research on Cancer:
Atlasy do wstępnej interpretacji:
Materiały szkoleniowe:
DIGITAL LEARNING SERIES


Kliknij na „Polub tę stronę” a będziesz zawsze informowany o nowych wpisach i artykułach na moim blogu.




Testy VIA i VILI. Zalety.

Do zalet podanych testów, oprócz wysokiej skuteczności i prostocie wykonania, należy zaliczyć również to, iż można je wykonać samodzielnie, bez konieczności częstych wizyt w gabinecie. Duże znaczenie ma również niewielki koszt takiego badania w porównaniu do tradycyjnej cytologii.

Testy VIA i VILI potrafią również dać wyniki fałszywie pozytywne, czyli wykazać tzw. fałszywe alarmy na poziomie średnio od 3% do 8%. Jest ich stosunkowo niewiele, ale występują. Nie należy więc martwić się na zapas, gdyż ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz.

W Polsce, aby skonsultować wynik samodzielnie wykonanego testu, trzeba  udać się do lekarza. Zupełnie inaczej wygląda to w innych krajach. Zarówno w tych biedniejszych, jak i tych bogatszych, są instytucje, w których w ramach tzw. telemedycyny, można wysłać mailem zdjęcia otrzymanego wyniku lub nawet nagrany film z badania, do profesjonalnego i doświadczonego diagnosty. U nas niestety nie ma takich możliwości.
O tym jak utrwalać takie wyniki oraz jaki jest potrzebny i dostępny sprzęt, napiszę w następnym poście (Przydatny sprzęt przy samodzielnym badaniu ginekologicznym).

Testy wykonywane przy użyciu 3-5% wodnego roztworu kwasu octowego i płynu lugola są również powszechnie wykorzystywane przy badaniu kolposkopowym. Badanie kolposkopowe polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego zwanego kolposkopem. Kolposkop umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu badanej powierzchni, zastosowaniu powiększenia od 4 do 40 razy, oraz zastosowania różnych metod kontrastowania. Jest to badanie bardzo precyzyjne, które może posłużyć do postawienia ostatecznej diagnozy.. 
Jednak, nawet taka wizualna (na oko) ocena testów VIA i VILI bez użycia kolposkopu może być bardzo efektywnym narzędziem diagnostycznym. 
Test VIA i VILI - efektywność 
Tym bardziej szkoda, że nie są one wykonywane rutynowo przy każdej wizycie u ginekologa i nie są promowane jako testy do samodzielnej diagnostyki prewencyjnej.

Przypisy:
Kolposkopia
Efektywność czterech metod:
Visual inspection of cervix with Lugol's iodine for early detection of premalignant & malignant lesions of cervix

Podziel się artykułem ze swoimi znajomymi. Każdemu może on się przydać lub może go zainteresować. Jeżeli nie chcesz go udostępniać to po prostu możesz go polubić – to dzięki Wam mogę dalej rozwijać bloga - dziękuję bardzo

Proszę również o komentarze, szczególnie te które mogłyby być dla kogoś pomocne  - dziękuję bardzo




1 komentarz:

  1. Nie słyszałam do tej pory o takim teście, ale dobrze wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń